Ogłoszenia – Niedziela Palmowa (28 marca 2021)

 

 1. W związku z dalszym ograniczeniem liczby wiernych w kościele oraz apelem ks. kard. K. Nycza do wiernych i duchownych o pilne przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, Wolontariusze po raz kolejny będą liczyć wiernych przy wejściu do kościoła. Wchodzimy głównymi drzwiami, wychodzimy bocznymi. Dodatkowe miejsca dla wiernych będą dostępne w dolnym kościele. Prosimy o przestrzeganie obowiązujących przepisów sanitarnych.
 2. Dzisiaj (w niedzielę) przypada Niedziela Palmowa. Przynosimy do kościoła palmy na pamiątkę uroczystego wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy, gdzie dokona się Jego męka, śmierć i zmartwychwstanie.
 3. Dzisiaj (w niedzielę) rozpoczynamy rekolekcje wielkopostne dla dorosłych oraz młodzieży studenckiej i pracującej. Poprowadzi je ks. Piotr Prusakiewicz, Michaelita. 

Nauki rekolekcyjne na wszystkich Mszach św. Natomiast w Wielki Poniedziałek, Wielki Wtorek i Wielką Środę o godz. 6.30, 8.00, 10.00, 16.30, 18.00 i 19.30. Transmisja przez internet.

 1. Dodatkowa Msza św. dzisiaj (w niedzielę) o godz. 16.00.
 2. Nabożeństwo Gorzkich Żali dzisiaj (w niedzielę) o godz. 17.00.
 3. Z powodu rekolekcji wielkopostnych w tym tygodniu nie będzie Godziny Uwielbienia.
 4. Najbliższy tydzień to Wielki Tydzień, a w nim Triduum Paschalne, najważniejsze dni w roku.
 5. W Wielki Czwartek zapraszamy na Mszę Wieczerzy Pańskiej o godz. 19.00 i dodatkowo na Mszę Wieczerzy Pańskiej o godz. 17.00. Jest to święto ustanowienia Eucharystii i Kapłaństwa. Rano Mszy świętych nie będzie.
 6. W Wielki Piątek Koronka do Miłosierdzia Bożego wraz z Nowenną o godz. 15.00, a po niej Nabożeństwo Drogi Krzyżowej, transmitowane przez internet.
 7. W Wielki Piątek Liturgia Męki Pańskiej będzie o godz. 19.00 i dodatkowo o godz. 17.00. W Wielki Piątek ani w Wielką Sobotę Kościół nie sprawuje Mszy św. ze względu na śmierć Pana Jezusa i złożenie do grobu.

Po zakończeniu Liturgii Adoracja Najświętszego Sakramentu przy Grobie Pana Jezusa do godz. 24.00. Adoracja Krzyża prowadzona przez Młodzież z „Godziny Uwielbienia” w kościele o godz. 22.00, trzy części Gorzkich Żali o godz. 23.00. Zakończenie o 24.00.

W Wielki Piątek osoby od 18-go do 60-go roku życia obowiązuje post ilościowy, tzw. ścisły. Można spożyć jeden bezmięsny posiłek do syta. Pozostałe osoby obowiązuje post zwykły, czyli zachowanie wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Osoby chore post nie obowiązuje. Ofiary złożone na tacę w Wielki Piątek przeznaczone są na utrzymanie Bazyliki Grobu Pańskiego w Jerozolimie. 

 1. W Wielki Piątek przypada 16 rocznica śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II.
 2. Liturgia Wigilii Paschalnej, która jak mówi św. Augustyn jest „Matką wszystkich wigilii” będzie odprawiona w sobotę po zachodzie słońca o godz. 20.00. Tą Liturgią rozpoczynamy Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego. Prosimy o przyniesienie ze sobą świec, ponieważ będziemy uroczyście odnawiać swoje przyrzeczenia chrzcielne. Jeśli ktoś nie ma świecy, będzie mógł ją otrzymać przed liturgią przy wejściu do kościoła. 
 3. W Wielką Sobotę przez cały dzień zapraszamy do adoracji Pana Jezusa w grobie. Święcenie pokarmów odbywać się będzie od godz. 9.00 do 17.00 na zewnątrz kościoła przy zachowaniu obostrzeń sanitarnych. Ministranci przygotowali wodę święconą w buteleczkach, którą będzie można zabrać do domu i używać do poświęceń przy różnych okazjach. Zgodnie z tradycją Kościoła także w tym dniu możemy zachować tzw. post paschalny na tych samych zasadach co w Wielki Piątek.
 4. W związku z tym, że w Wielki Piątek i w Wielką Sobotę nie ma Mszy świętych, w te dni zapraszamy na wspólną modlitwę psalmami tzw. „Ciemną Jutrznię” o godz. 8.00 do kościoła, która będzie transmitowana przez internet.
 5. Wszystkie liturgie, tzn. Msza Wieczerzy Pańskiej o godz. 19.00, Liturgia Męki Pańskiej o godz. 19.00 oraz Liturgia Wigilii Paschalnej o godz. 20.00 będą transmitowane nie tylko przez internet, ale również przez telewizję kablową Tel-Kab.
 6. W związku z tym, że Liturgie Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątku i Wielkiej Soboty w naszym kościele będą odbywać się przy ograniczonym udziale wiernych, zachęcamy aby wszyscy uczestniczący w nich za pośrednictwem mediów i internetu tak jak w zeszłym roku zechcieli podkreślić swój udział w liturgii za pomocą pewnych znaków. W Wielki Czwartek prosimy o wspomnienie dnia przystąpienia do I Komunii św. poprzez położenie na stole obrazka, zdjęcia lub innej pamiątki. W Wielki Piątek prosimy o postawienie na stole krzyża. Natomiast na Liturgię Paschalną prosimy, aby przygotować świecę, która będzie potrzebna już na początku liturgii. W chwili rozpoczęcia liturgii, czyli o godz. 20.00 prosimy, aby zgasić światło na znak jedności z wszystkimi jej uczestnikami. Następnie w chwili kiedy ksiądz w kościele zapali paschał, prosimy zapalić świecę, a gdy w kościele zostanie zapalone światło, prosimy aby włączyć światło. Będzie to symboliczny znak naszego wspólnego przeżywania Triduum Paschalnego. Jednocześnie zachęcamy wszystkich, a szczególnie dzieci i młodzież, do przesyłania ks. Marcinowi zdjęć z domowego udziału w Triduum Paschalnym na adres: rekolekcjekazimierz@gmail.com.
 7. W przyszłą niedzielę Uroczystość Zmartwychwstania Pana Jezusa – Wielkanoc. O godz. 6.00 wyruszy procesja rezurekcyjna wewnątrz kościoła idąc trzykrotnie na pamiątkę powstania z martwych Pana Jezusa trzeciego dnia, a następnie będziemy uczestniczyli w uroczystej Mszy świętej. W tym dniu nie będzie Mszy o godz. 7.30, pozostałe Msze święte odprawiane będą według porządku niedzielnego. Po rezurekcyjnej Mszy wracamy do naszych domów, żeby spożyć śniadanie wielkanocne i radować się z najważniejszej prawdy naszej wiary. 
 8. W następną niedzielę przypada Pierwsza Niedziela Miesiąca. Adoracja Najświętszego Sakramentu o godz. 17.00.
 9. W Poniedziałek Wielkanocny Msze św. jak w niedziele. Tradycyjnie tego dnia ofiary zebrane na tacę są przeznaczone na wsparcie uczelni katolickich: Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie. Przedłużamy radość Zmartwychwstania Pana Jezusa do 8 dni Oktawy Wielkanocnej. Liturgicznie każdy dzień traktowany jest jak Niedziela Zmartwychwstania. W piątek w Oktawie (09.04.2021) post nie obowiązuje.
 10. W związku z sytuacją epidemiczną zmieniamy godz. Mszy św., która w dni powszednie jest odprawiana o godz. 17.30. Od wtorku po Świętach (6 kwietnia) będzie ona odprawiana o godz. 17.00. Pozostałe Msze św. bez zmian.
 11. W tym tygodniu kancelaria parafialna będzie czynna w poniedziałek, wtorek i wyjątkowo także w środę w godz. 10.00-11.00 i 15.00-17.00. W Wielki Czwartek, Wielki Piątek i w Wielką Sobotę kancelaria będzie nieczynna.
 12. Ministranci rozprowadzają palmy wielkanocne. Ofiary złożone za palmy zostaną przeznaczone na fundusz ministrancki.
 13. Zapowiedzi (o godz. 12.00).
 14. W tym trudnym czasie życzymy głębokich przeżyć związanych z najważniejszymi świętami w roku, a także cierpliwości i wytrwałości. Szczęść Boże.

Msze święte

w niedziele:
6:00, 7:30, 9:00, 10:30, 12:00, 13:15, 16:00, 18:00

w dni powszednie:
6:30, 8:00, 17:00 (od poniedziałku do piątku), 18:00

Kancelaria Parafialna

czynna
w dni powszednie
OPRÓCZ ŚRODY
10:00-11:00 i 15:00-17:00
w soboty (bez spraw cmentarnych):
10:00-11:00

Parafia św. Kazimierza w Pruszkowie

ul. Kraszewskiego 23
05-800 Pruszków

Zapisz się do newslettera, żeby otrzymywać na bieżąco ogłoszenia parafialne:

Nie spamujemy! Przeczytaj naszą politykę cookies, żeby dowiedzieć się więcej.