DROGA PROCESYJNA to spotkanie z chorągwiami procesyjnymi i sztandarami, które widzimy przy okazji procesji liturgicznych, ale rzadko mamy okazję zobaczyć je z bliska, a tym bardziej dowiedzieć się czegoś o nich.

Chorągwie kościelne pochodzą od chorągwi wojskowych, używanych w Imperium Rzymskim już w starożytności. Od czasów cesarza Konstantyna, który w IV wieku zakończył prześladowania chrześcijan, zaczęto umieszczać na chorągwiach również symbole chrześcijańskie, zaś opiece Chrystusa – przypisywać zwycięstwa w bitwach. Wkrótce zaczęto używać ich również podczas uroczystości religijnych, niewiele przy tym zmieniając ich formę. Chorągiew kościelna pozostała zatem prostokątną sztuką materiału, przytwierdzoną jedną krawędzią do poprzecznego drążka, zawieszonego z kolei na pionowym drzewcu. Używane są również w Kościele sztandary, czyli sztuki materiału przytwierdzone jednym ze czterech boków bezpośrednio do drzewca. Ich geneza jest również wojenna. Najstarsze zachowane do dziś pochodzą z IX w. z Bizancjum. W średniowieczu chorągwi jako znaku używali władcy i feudałowie, wojsko i Kościół, a także miasta, a w nich – cechy rzemieślnicze oraz różnego rodzaju bractwa obywatelskie i religijne. Wszystkie te chorągwie wykorzystywano zarówno podczas uroczystości państwowych jak i religijnych.

Zachowane w Polsce chorągwie procesyjne sprzed kilku wieków maja zwyczajowy, prostokątny kształt.  Uszyte są z jedwabiu i dekorowane malarsko lub haftem. Nierzadko użyto do haftowania nici srebrnej lub złotej. Dekorację stanowią także obszycia frędzlami. Często do opieki nad konkretną chorągwią zobowiązana była jedna z miejskich lub parafialnych wspólnot, opłacając utrzymanie i konserwację chorągwi oraz wystawiając swój poczet dla niesienia jej w procesjach.

W naszym kościele znajdują się chorągwie i sztandary zarówno haftowane jak i malowane. Okresem, w którym powstało wiele z nich jest czas Wielkiej Nowenny (1957-1966) przed Millenium Chrztu Polski (1966), kiedy wśród wielu inicjatyw, odbywało się każdego roku Nowenny poświęcenie nowej chorągwi lub sztandaru dla naszej parafii.