DROGA od zawsze towarzyszy człowiekowi. Pismo Święte i teorie naukowe zgodnie pokazują naszych najdawniejszych przodków jako wędrowców. Izraelici znaleźli swoją Ziemię Obiecaną u kresu wieloletniej wędrówki. Kościół Powszechny wyrósł z podróży apostołów, głoszących śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Tysiąc lat temu Królestwo Polskie zbudowało się na misyjnej wyprawie św. Wojciecha do pogan i zbrojnych wyprawach Bolesława Chrobrego. Nasza parafia powstała dla ludzi, którzy przywędrowali do Pruszkowa, aby pracować w tutejszych fabrykach. Dziś gości uchodźców z Ukrainy, toczącej wojnę z najeźdźcą. Sami wciąż migrujemy, pielgrzymujemy, bywamy turystami. Każdy z nas ma też swoją „drogę życia”. Każdy „przychodzi” na ten świat i „odchodzi” z niego. Dla chrześcijanina jest to droga do zjednoczenia z Bogiem, na której przewodnikiem jest Syn Boży, Jezus Chrystus. Rok 2025, ogłoszony przez papieża Franciszka Rokiem Jubileuszowym, podążających za Chrystusem wiernych nazywa „pielgrzymami nadziei”. Na trasie ich pielgrzymki znajdują się tysiące kościołów.
Zabytkowa katolicka świątynia jest miejscem wyjątkowym. Nie jest to muzeum, ale obiekt tętniący życiem wspólnoty wiernych. Zwiedzanie kościoła jest więc nie tylko podziwianiem architektury i wystroju, ale też doświadczeniem autentycznej ciągłości duchowej i historycznej. Zabytkowe świątynie łączą w sobie bowiem kulturowe dziedzictwo religijnego kultu, architektury, sztuk plastycznych, symboliki, języka, muzyki itd. Są też depozytami pamięci o historii – zarówno tej wielkiej, jak i lokalnej. Można powiedzieć, że w każdym kościele krzyżuje się wiele niewidzialnych, choć istniejących przecież dróg kultury, którymi krążą nieustannie słowa i obrazy, myśli i uczucia, symbole i idee. Zapraszamy na krótką wędrówkę kilkoma z tych dróg, które zbiegają się w przestrzeni naszego kościoła. Nie zaczynają się tu one, ani nie kończą. Prowadzą z przeszłości w przyszłość, z doczesności w wieczność.
DROGA ŚWIATŁA wiedzie przez architekturę, otaczając bryłę kościoła i wnikając do wnętrza. POLSKIE DROGI są szlakiem, na którym dzieje polskiego Kościoła łączą się z dziejami polskiego państwa i narodu. DROGA PROCESYJNA widoczna jest z daleka dzięki chorągwiom i sztandarom, które dziś chciałyby również opowiedzieć swoją historię. DROGA MODLITWY znaczona jest różańcowymi ikonami. DROGA PIĘKNA łączy dzieła sztuki sakralnej, wypełniające przestrzeń naszego kościoła. DROGA PIEŚNI prowadzi w górę, z przyziemia północnej wieży kościoła, krętymi schodami, wprost na emporę organową, gdzie maestro Jan Buczyński zaprasza na spotkanie z najniezwyklejszym instrumentem świata – pneumatycznymi organami. DROGA PAMIĘCI jest spotkaniem z wyjątkowymi postaciami i wydarzeniami, które były ważne dla naszej wspólnoty. DROGA KRZYŻOWA to jerozolimska Via Dolorosa, wpisana symbolicznie w architekturę naszego kościoła. „POSZUKIWACZE ZAGINIONEJ ŚCIEŻKI” to gra terenowa, zapraszająca do wyruszenia tam, gdzie nie dotarł jeszcze nikt. Na każdej drodze napotkać możemy wiele ciekawych obiektów i opowieści…
Mapa, zawierająca wymienione drogi, znajduje się w folderze, dostępnym przy głównym wejściu do kościoła.