O sakramencie Małżeństwa

Małżeństwo jest przymierzem między ochrzczonymi, mężczyzną i kobietą, którzy tworzą ze sobą wspólnotę życia i miłości, skierowaną na dobro małżonków oraz zrodzenie i wychowanie potomstwa (KPK, kan. 1055). Sam Bóg jest twórcą małżeństwa. Wpisane jest ono bowiem w samą naturę mężczyzny i kobiety, którzy wyszli z ręki Stwórcy (KDK 48). Małżeństwo nie jest więc instytucją czysto ludzką, ale pochodzi ono od Boga, który stwarza człowieka z miłości i do miłości (KKK 1604). Mężczyzna i kobieta są stworzeni wzajemnie dla siebie, aby tworzyć parę małżeńską. „Dlatego to mężczyzna opuszcza ojca swego i matkę swoją i łączy się ze swoją żoną tak ściśle, że stają się jednym ciałem” (Rdz 2, 24).

W Kościele łacińskim, sami małżonkowie jako szafarze łaski Chrystusa udzielają sobie nawzajem sakramentu małżeństwa. Swoją wolną i świadomą zgodę wypowiadają oni wobec Kościoła. W obrządku łacińskim małżeństwo zazwyczaj jest zawierane podczas Eucharystii. Słuszną bowiem jest rzeczą, aby małżonkowie przypieczętowali swoją zgodę na wzajemne oddanie się sobie przez dar własnego życia, jednocząc się z Ofiarą Chrystusa, uobecnioną w Eucharystii. Małżonkowie powinni przygotować się do zawarcia małżeństwa przez przyjęcie sakramentu pokuty (KKK 1621-1624).

Formalności przedślubne

Dokumenty i formalności

• Świadectwa chrztu i bierzmowania narzeczonych (ważne trzy miesiące od daty wydania).
  • Zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego, na podstawie którego można zawrzeć tzw. „konkordatowy” związek małżeński (również ważne trzy miesiące od daty wydania).
  • Zaświadczenie o ukończonym kursie przedmałżeńskim.
  • Zaświadczenie o odbytych spotkaniach w Parafialnej Poradni Małżeńskiej (opisanych poniżej).
  • Obydwoje narzeczeni zgłaszają się około 2-3 miesięcy przed datą zawarcia sakramentu małżeństwa z powyższymi dokumentami do Kancelarii Parafialnej.

Akt ślubu spisywany jest wraz z narzeczonymi i świadkami w kancelarii w tygodniu poprzedzającym ślub.

Datę i godzinę ślubu można ustalić już na około rok wcześniej, osobiście w kancelarii parafialnej. Przez telefon nie ma możliwości załatwienia tej sprawy.

Poradnia małżeńska

Narzeczeni uczestniczą w trzech kolejnych spotkaniach w Parafialnej Poradni Rodzinnej. Spotkania odbywają się w środy o godz. 1900 w sali obok Kancelarii Parafialnej według ustalonego harmonogramu. Bieżący terminarz jest podany w poczekalni tejże kancelarii.

Zapowiedzi przedmałżeńskie

Podczas spisywania protokołu przedślubnego narzeczeni otrzymują kartki z prośbą o wygłoszenie zapowiedzi, do przekazania do swoich parafii zamieszkania (nie zameldowania!). Zapowiedzi przedślubne trwają około 3 tygodni, ale lepiej zgłosić w parafii wcześniej. Później należy odebrać zaświadczenie, że zapowiedzi zostały wygłoszone i przekazać je do kancelarii.

Zgłaszanie zapowiedzi w naszej parafii odbywa się w kancelarii, w godzinach jej pracy.

Strój

Na Mszę ślubną przychodzimy (druchny, rodziny i wszyscy goście) w stosownych strojach (wskazane są spódnice zakrywające kolana, a także brak odsłoniętych ramion i nadmiernych dekoltów) i zachowujemy się (fotograf również) w sposób stosowny.

Kursy przedmałżeńskie 2018

Kursy weekendowe

Zapraszamy na kurs weekendowy dla narzeczonych.

Spotkania prowadzone są metodą wykładowo-warsztatową. Tematyka zajęć obejmuje zarówno zagadnienia teologiczne jak i obszerną wiedzę z zakresu psychologii małżeństwa i rodziny.

Kurs jest zgodny z wymogami Archidiecezji Warszawskiej, a na jego zakończenie uczestnicy otrzymują zaświadczenie o uczestnictwie w kursie. Warunkiem otrzymania zaświadczenia jest uczestnictwo w całym kursie obojga narzeczonych.

Cena kursu wynosi 200 zł za parę i obejmuje: materiały dla uczestników, dwa obiady oraz stolik kawowy w trakcie całego kursu.

Kurs jest zazwyczaj organizowany raz w miesiącu, z wyjątkiem lipca i sierpnia oraz okresu wizyty duszpasterskiej.

Obecnie prowadzimy zapisy na miesiąc czerwiec. Kurs odbędzie się w dniach 9 i 16-17 czerwca. Zapisy prowadzi Magdalena Sztyk, tel. 660-635-038.

Kurs „Radość i nadzieja”

Kurs prowadzony przez małżeństwa w formie warsztatowej. Spotkania odbywają się co tydzień od godziny 19.00 do 22.00 przez kolejnych 9 tygodni. Liczba miejsc jest ograniczona ze względu na formę kursu. Kurs w ramach diecezjalnego programu „Radość i nadzieja”. Kolejny kurs rozpocznie się jesienią 2018. Zgłoszenia zaczniemy przyjmować we wrześniu. kursdlanarzeczonych@gmail.com lub telefonicznie: 501 477 114.

Zapraszamy też małżeństwa, które chcą prowadzić kursy dla narzeczonych lub pomagać przy ich organizacji o kontakt na powyższy telefon i adres mailowy.

Muzyka liturgiczna na ślubie

W czasie mszy z udzieleniem sakramentu małżeństwa organista wykonuje pieśni i utwory instrumentalne, tak jak w trakcie każdej liturgii.

W celu dostosowania muzyki podczas liturgii do własnych życzeń, albo nadania jej bardziej uroczystej formy, narzeczeni mogą współtworzyć repertuar na ten dzień – jak również zaprosić do tej posługi osoby z zewnątrz (wokalistów, instrumentalistów, zespoły muzyczne).

Prosimy jednak o odpowiednio wczesny kontakt z organistami, w celu uzgodnienia takich propozycji z ich możliwościami oraz przepisami liturgicznymi.

W naszej parafii posługuje na stałe dwoje organistów:

s. Barbara Staniszewska SJE

Jan Buczyński

O sakramencie

O sakramencie Małżeństwa

Formalności

Formalności przedślubne

Dokumenty i formalności

• Zaświadczenie o ukończonym kursie przedmałżeńskim.

Poradnia małżeńska

Zapowiedzi przedmałżeńskie

Strój

Kurs przedmałżeński

Kursy przedmałżeńskie 2018

Kursy weekendowe

Zapraszamy na kurs weekendowy dla narzeczonych.

Kurs „Radość i nadzieja”

Muzyka na ślubie

Muzyka liturgiczna na ślubie

W naszej parafii posługuje na stałe dwoje organistów:

s. Barbara Staniszewska SJE

Jan Buczyński