Małżeństwo

Małżeństwo jest przymierzem między ochrzczonymi, mężczyzną i kobietą, którzy tworzą ze sobą wspólnotę życia i miłości, skierowaną na dobro małżonków oraz zrodzenie i wychowanie potomstwa (KPK, kan. 1055). Sam Bóg jest twórcą małżeństwa. Wpisane jest ono bowiem w samą naturę mężczyzny i kobiety, którzy wyszli z ręki Stwórcy (KDK 48). Małżeństwo nie jest więc instytucją czysto ludzką, ale pochodzi ono od Boga, który stwarza człowieka z miłości i do miłości (KKK 1604). Mężczyzna i kobieta są stworzeni wzajemnie dla siebie, aby tworzyć parę małżeńską. „Dlatego to mężczyzna opuszcza ojca swego i matkę swoją i łączy się ze swoją żoną tak ściśle, że stają się jednym ciałem” (Rdz 2, 24).

W Kościele łacińskim, sami małżonkowie jako szafarze łaski Chrystusa udzielają sobie nawzajem sakramentu małżeństwa. Swoją wolną i świadomą zgodę wypowiadają oni wobec Kościoła. W obrządku łacińskim małżeństwo zazwyczaj jest zawierane podczas Eucharystii. Słuszną bowiem jest rzeczą, aby małżonkowie przypieczętowali swoją zgodę na wzajemne oddanie się sobie przez dar własnego życia, jednocząc się z Ofiarą Chrystusa, uobecnioną w Eucharystii. Małżonkowie powinni przygotować się do zawarcia małżeństwa przez przyjęcie sakramentu pokuty (KKK 1621-1624).

Dokumenty i formalności

• Świadectwa chrztu i bierzmowania narzeczonych (ważne trzy miesiące od daty wydania).
  • Zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego, na podstawie którego można zawrzeć tzw. „konkordatowy” związek małżeński (również ważne trzy miesiące od daty wydania).
  • Zaświadczenie o ukończonym kursie przedmałżeńskim.
  • Zaświadczenie o odbytych spotkaniach w Parafialnej Poradni Małżeńskiej (opisanych poniżej).
  • Obydwoje narzeczeni zgłaszają się około 2-3 miesięcy przed datą zawarcia sakramentu małżeństwa z powyższymi dokumentami do Kancelarii Parafialnej.

Akt ślubu spisywany jest wraz z narzeczonymi i świadkami w kancelarii w tygodniu poprzedzającym ślub.

Datę i godzinę ślubu można ustalić już na około rok wcześniej, osobiście w kancelarii parafialnej. Przez telefon nie ma możliwości załatwienia tej sprawy.

Zapowiedzi przedmałżeńskie

Podczas spisywania protokołu przedślubnego narzeczeni otrzymują kartki z prośbą o wygłoszenie zapowiedzi, do przekazania do swoich parafii zamieszkania (nie zameldowania!). Zapowiedzi przedślubne trwają około 3 tygodni, ale lepiej zgłosić w parafii wcześniej. Później należy odebrać zaświadczenie, że zapowiedzi zostały wygłoszone i przekazać je do kancelarii.

Zgłaszanie zapowiedzi w naszej parafii odbywa się w kancelarii, w godzinach jej pracy.

Strój

Na Mszę ślubną przychodzimy (druchny, rodziny i wszyscy goście) w stosownych strojach (wskazane są spódnice zakrywające kolana, a także brak odsłoniętych ramion i nadmiernych dekoltów) i zachowujemy się (fotograf również) w sposób stosowny.

Kurs „Radość i nadzieja”

Kurs dla narzeczonych prowadzony przez małżeństwa w formie warsztatowej. Kolejny kurs rozpocznie się jesienią i będzie odbywał się we wtorki od godziny 19.00 do 22.00 przez kolejnych 9 tygodni. Liczba miejsc jest ograniczona ze względu na formę kursu. Zgłoszenia będziemy przyjmować we wrześniu.

Na kursie znajdzie się czas na: wykład (krótko, treściwie), rozmowy we dwoje (dłuuuugo), pracę w grupie, warsztaty (twórczo, ale nie stresująco) oraz historie małżeństw, które nie jedno już przeżyły.

Kurs jest zgodny z wymogami Archidiecezji Warszawskiej, a na jego zakończenie uczestnicy otrzymują zaświadczenie o uczestnictwie w kursie. Warunkiem otrzymania zaświadczenia jest uczestnictwo w całym kursie obojga narzeczonych.

Cena kursu wynosi 200 zł za parę i obejmuje: podręczniki dla uczestników, materiały pomocnicze, poczęstunek w trakcie całego kursu.

Zapisy: kursdlanarzeczonych@gmail.com lub Krzysztof Bystrzycki 501 477 114.

Zapraszamy też małżeństwa, które chcą prowadzić kursy dla narzeczonych lub pomagać przy ich organizacji o kontakt na powyższy telefon i adres mailowy.

Kursy weekendowe

Zapraszamy na kurs weekendowy dla narzeczonych.

Spotkania prowadzone są metodą wykładowo-warsztatową. Tematyka zajęć obejmuje zarówno zagadnienia teologiczne jak i obszerną wiedzę z zakresu psychologii małżeństwa i rodziny.

Cena kursu wynosi 200 zł za parę i obejmuje: materiały dla uczestników, dwa obiady oraz stolik kawowy w trakcie całego kursu.

Najbliższe terminy kursu: 8, 22, 23 czerwca 2019.

Zapisy prowadzi Magdalena Sztyk, tel. 660-635-038.

Narzeczeni są zobowiązani do odbycia 3 indywidualnych spotkań w poradni rodzinnej. W naszej parafii jest możliwość umówienia się na nie z następującymi osobami:

1. P. Magdalena tel. 660-635-038
    Gdyby nie udało się dodzwonić, proszę o kontakt poprzez sms. Oddzwonię.
  2. P. Dorota tel. 694-671-086
    Proszę o kontakt od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-12.00. W innych godzinach także postaram się odebrać telefon.
  3. P. Katarzyna tel. 509-141-221
    Strona na Facebooku:

W czasie mszy z udzieleniem sakramentu małżeństwa organista wykonuje pieśni i utwory instrumentalne, tak jak w trakcie każdej liturgii.

W celu dostosowania muzyki podczas liturgii do własnych życzeń, albo nadania jej bardziej uroczystej formy, narzeczeni mogą współtworzyć repertuar na ten dzień – jak również zaprosić do tej posługi osoby z zewnątrz (wokalistów, instrumentalistów, zespoły muzyczne).

Prosimy jednak o odpowiednio wczesny kontakt z organistami, w celu uzgodnienia takich propozycji z ich możliwościami oraz przepisami liturgicznymi.

W naszej parafii posługuje na stałe dwoje organistów:

s. Barbara Staniszewska SJE

Jan Buczyński