Małżeństwo

Małżeństwo jest przymierzem między ochrzczonymi, mężczyzną i kobietą, którzy tworzą ze sobą wspólnotę życia i miłości, skierowaną na dobro małżonków oraz zrodzenie i wychowanie potomstwa (KPK, kan. 1055). Sam Bóg jest twórcą małżeństwa. Wpisane jest ono bowiem w samą naturę mężczyzny i kobiety, którzy wyszli z ręki Stwórcy (KDK 48). Małżeństwo nie jest więc instytucją czysto ludzką, ale pochodzi ono od Boga, który stwarza człowieka z miłości i do miłości (KKK 1604). Mężczyzna i kobieta są stworzeni wzajemnie dla siebie, aby tworzyć parę małżeńską. “Dlatego to mężczyzna opuszcza ojca swego i matkę swoją i łączy się ze swoją żoną tak ściśle, że stają się jednym ciałem” (Rdz 2, 24).

W Kościele łacińskim, sami małżonkowie jako szafarze łaski Chrystusa udzielają sobie nawzajem sakramentu małżeństwa. Swoją wolną i świadomą zgodę wypowiadają oni wobec Kościoła. W obrządku łacińskim małżeństwo zazwyczaj jest zawierane podczas Eucharystii. Słuszną bowiem jest rzeczą, aby małżonkowie przypieczętowali swoją zgodę na wzajemne oddanie się sobie przez dar własnego życia, jednocząc się z Ofiarą Chrystusa, uobecnioną w Eucharystii. Małżonkowie powinni przygotować się do zawarcia małżeństwa przez przyjęcie sakramentu pokuty (KKK 1621-1624).

Dokumenty i formalności

• Świadectwa chrztu i bierzmowania narzeczonych (ważne trzy miesiące od daty wydania).
  • Zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego, na podstawie którego można zawrzeć tzw. ?konkordatowy? związek małżeński (również ważne trzy miesiące od daty wydania).
  • Zaświadczenie o ukończonym kursie przedmałżeńskim.
  • Zaświadczenie o odbytych spotkaniach w Parafialnej Poradni Małżeńskiej (opisanych poniżej).
  • Obydwoje narzeczeni zgłaszają się około 2-3 miesięcy przed datą zawarcia sakramentu małżeństwa z powyższymi dokumentami do Kancelarii Parafialnej.

Akt ślubu spisywany jest wraz z narzeczonymi i świadkami w kancelarii w tygodniu poprzedzającym ślub.

Datę i godzinę ślubu można ustalić już na około rok wcześniej, osobiście w kancelarii parafialnej. Przez telefon nie ma możliwości załatwienia tej sprawy.

Zapowiedzi przedmałżeńskie

Podczas spisywania protokołu przedślubnego narzeczeni otrzymują kartki z prośbą o wygłoszenie zapowiedzi, do przekazania do swoich parafii zamieszkania (nie zameldowania!). Zapowiedzi przedślubne trwają około 3 tygodni, ale lepiej zgłosić w parafii wcześniej. Później należy odebrać zaświadczenie, że zapowiedzi zostały wygłoszone i przekazać je do kancelarii.

Zgłaszanie zapowiedzi w naszej parafii odbywa się w kancelarii, w godzinach jej pracy.

Strój

Na Mszę ślubną przychodzimy (druchny, rodziny i wszyscy goście) w stosownych strojach (wskazane są spódnice zakrywające kolana, a także brak odsłoniętych ramion i nadmiernych dekoltów) i zachowujemy się (fotograf również) w sposób stosowny.

Kurs “Radość i nadzieja”

Tegoroczny kurs rozpocznie się 6 kwietnia, czyli tuż po Wielkanocy. Spotkania będą o godz. 19:00. Całość będzie trwała 8 wtorków, po 3 godziny.

Na kursie znajdzie się czas na:

• rozmowy we dwoje (dłuuuugo),
  • warsztaty (twórczo, ale nie stresująco),
  • wykład (krótko, treściwie).

Kurs jest zgodny z wymogami Archidiecezji Warszawskiej, a na jego zakończenie uczestnicy otrzymują zaświadczenie o uczestnictwie w kursie. Warunkiem otrzymania zaświadczenia jest uczestnictwo w całym kursie obojga narzeczonych.
Cena kursu wynosi 200 zł za parę i obejmuje: podręczniki dla uczestników, materiały pomocnicze, poczęstunek w trakcie całego kursu.
Zapisy: kursdlanarzeczonych@gmail.com lub telefonicznie: 605 722 942. UWAGA! MAMY JUŻ KOMPLET ZGŁOSZEŃ!

Liczba miejsc jest ograniczona ze względu na formę kursu.

Zapraszamy też małżeństwa, które chcą prowadzić kursy dla narzeczonych lub pomagać przy ich organizacji o kontakt na powyższy telefon i adres mailowy.

Kursy weekendowe

Zapraszamy na kurs weekendowy dla narzeczonych.

Spotkania prowadzone są metodą wykładowo-warsztatową. Tematyka zajęć obejmuje zarówno zagadnienia teologiczne jak i obszerną wiedzę z zakresu psychologii małżeństwa i rodziny.

Cena kursu wynosi 200 zł za parę i obejmuje: materiały dla uczestników, dwa obiady oraz stolik kawowy w trakcie całego kursu.

Najbliższe terminy kursu: 24-26 lipca (piątek-niedziela).

Zapisy prowadzi Magdalena Sztyk, tel. 660-635-038.

Narzeczeni są zobowiązani do odbycia 3 indywidualnych spotkań w poradni rodzinnej. W naszej parafii jest możliwość umówienia się na nie z następującymi osobami:

1. P. Magdalena tel. 660-635-038
    Gdyby nie udało się dodzwonić, proszę o kontakt poprzez sms. Oddzwonię.
  2. P. Dorota tel. 694-671-086
    Proszę o kontakt od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-12.00. W innych godzinach także postaram się odebrać telefon.
  3. P. Katarzyna tel. 509-141-221
    Strona na Facebooku:

W czasie mszy z udzieleniem sakramentu małżeństwa organista wykonuje pieśni i utwory instrumentalne, tak jak w trakcie każdej liturgii.

W celu dostosowania muzyki podczas liturgii do własnych życzeń, albo nadania jej bardziej uroczystej formy, narzeczeni mogą współtworzyć repertuar na ten dzień ? jak również zaprosić do tej posługi osoby z zewnątrz (wokalistów, instrumentalistów, zespoły muzyczne).

Prosimy jednak o odpowiednio wczesny kontakt z organistami, w celu uzgodnienia takich propozycji z ich możliwościami oraz przepisami liturgicznymi.

W naszej parafii posługuje na stałe dwoje organistów:

s. Barbara Staniszewska SJE

Jan Buczyński