Muzyka na ślubie
Ślub odbywa się podczas Mszy świętej, więc obowiązują podczas niego kościelne przepisy liturgiczne, takie same jak na każdej innej Mszy. Aktualne zasady są opisane w Instrukcji KEP o muzyce kościelnej (link: https://episkopat.pl/instrukcja-konferencji-episkopatu-polski-o-muzyce-koscielnej).
Oczywiście narzeczeni mają prawo do zgłoszenia swoich propozycji muzycznych – tak samo jak mogą wybrać czytania liturgii słowa, modlitwę powszechną, wybrać swoją dekorację kościoła itd., i jest to zarówno godne pochwały, jak i zrozumiałe, skoro zależy im na tym, żeby cała celebracja odbyła się pięknie zgodnie z ich preferencjami, często we współudziale bliskich, przyjaciół lub znajomych. Ostatecznie decyzję co do repertuaru podczas Mszy świętej z udzieleniem sakramentu małżeństwa podejmuje organista parafialny, jako osoba odpowiedzialna za całokształt muzyki w miejscowym kościele, niezależnie, czy jest wykonawcą w trakcie uroczystości, czy robi to ktoś inny.
Co do zasady, podczas Mszy świętej można wykonywać jedynie śpiewy zatwierdzone przez odpowiednie władze kościelne, zamieszczone w śpiewnikach liturgicznych, w Polsce jest to Śpiewnik Siedleckiego, albo w innych wykazach (w naszym przypadku: aneksy do Zarządzenia Metropolity Warszawskiego z 31.01.2017, można je pobrać TUTAJ [aneks 1] i TUTAJ [aneks 2] ).
W drodze wyjątku możemy pozwolić na niektóre śpiewy, nie będące w ww. źródłach, ale spełniające kryteria melodii i tekstu (upraszczając: nie wystarczy, żeby w utworze pojawiło się słowo „Bóg” lub „miłość”, żeby dany utwór, dobry i pożyteczny np. na pielgrzymce, w katechezie czy na koncercie, nadawał się użytku liturgicznego). Nie mogą to być piosenki religijne, albo utwory swoim charakterem nawiązujące do muzyki świeckiej (w tym covery piosenek, z przerobionym tekstem quasi religijnym). Ocena takiego śpiewu należy do organisty.
Oprócz tego możliwe jest wykonanie utworów należących od lat do skarbca muzyki sakralnej, takich jak któreś opracowanie Ave Maria, Panis angelicus, Ave verum itd. Dozwolona jest także muzyka instrumentalna (na organach lub z towarzyszeniem innych instrumentów), jednak należy także pamiętać o tym, żeby nie wszystkie utwory podczas Mszy były instrumentalne lub wykonywane przez solistę – tak, aby umożliwić wiernym czynne uczestnictwo w śpiewie.
Utwory podczas Mszy świętej z sakramentem małżeństwa (z propozycjami):
- Przed liturgią – najlepiej muzyka instrumentalna
- Na wejście – śpiew, pieśń związana tematycznie z celebracją (np. Przykazanie nowe daję wam, Gdzie miłość wzajemna i dobroć, Pod Twą obronę, któraś z pieśni ślubnych solo)
- Na przygotowanie darów – śpiew pieśni j.w., może być bardziej eucharystyczna lub psalmiczna, np. Czego chcesz od nas Panie, Wszystko Tobie oddać pragnę); może też być muzyka instrumentalna
- Na Komunię – pieśń eucharystyczna lub taka jak wyżej
- Po Komunii – pieśń uwielbienia lub muzyka instrumentalna
- Na zakończenie – śpiew z prośbą o błogosławieństwo/opiekę, któryś z kanonów Taize (Bóg jest miłością, Pan jest mocą swojego ludu), pieśń do Matki Bożej (Zdrowaś Maryja, Maryjo ja Twe dziecię)
- Na wyjście z kościoła – utwór instrumentalny, tradycyjnie któryś z tzw. marszów weselnych, albo improwizacja organowa (wirtuozowska)
Prosimy więc o odpowiednio wczesny kontakt z organistami, w celu uzgodnienia takich propozycji z ich możliwościami oraz przepisami liturgicznymi. Prosimy, w celu uniknięcia nieporozumień i z troski o rzeczywiste piękno liturgii, aby to narzeczeni zwrócili się najpierw w tej sprawie do organistów, i ewentualnie dopiero później umawiali się z osobami z zewnątrz.
Jeśli na Mszy ślubnej mają być obecni muzycy (wokaliści lub instrumentaliści) z zewnątrz, a organista parafialny ma im akompaniować, to jest w zwyczaju – szczególnie gdy wiąże się to z dodatkową próbą i dostosowaniem kwestii technicznych – dodatkowe wynagrodzenie dla organisty.
W naszej parafii posługuje na stałe dwoje organistów:
s. Elżbieta Powideł SJE
tel. 516 062 438
Jan Buczyński
tel. 513 172 943