Małżeństwo
Małżeństwo jest przymierzem między ochrzczonymi, mężczyzną i kobietą, którzy tworzą ze sobą wspólnotę życia i miłości, skierowaną na dobro małżonków oraz zrodzenie i wychowanie potomstwa (KPK, kan. 1055). Sam Bóg jest twórcą małżeństwa. Wpisane jest ono bowiem w samą naturę mężczyzny i kobiety, którzy wyszli z ręki Stwórcy (KDK 48). Małżeństwo nie jest więc instytucją czysto ludzką, ale pochodzi ono od Boga, który stwarza człowieka z miłości i do miłości (KKK 1604). Mężczyzna i kobieta są stworzeni wzajemnie dla siebie, aby tworzyć parę małżeńską. “Dlatego to mężczyzna opuszcza ojca swego i matkę swoją i łączy się ze swoją żoną tak ściśle, że stają się jednym ciałem” (Rdz 2, 24).
W Kościele łacińskim, sami małżonkowie jako szafarze łaski Chrystusa udzielają sobie nawzajem sakramentu małżeństwa. Swoją wolną i świadomą zgodę wypowiadają oni wobec Kościoła. W obrządku łacińskim małżeństwo zazwyczaj jest zawierane podczas Eucharystii. Słuszną bowiem jest rzeczą, aby małżonkowie przypieczętowali swoją zgodę na wzajemne oddanie się sobie przez dar własnego życia, jednocząc się z Ofiarą Chrystusa, uobecnioną w Eucharystii. Małżonkowie powinni przygotować się do zawarcia małżeństwa przez przyjęcie sakramentu pokuty (KKK 1621-1624).
Dokumenty i formalności
- Świadectwa chrztu i bierzmowania narzeczonych (ważne trzy miesiące od daty wydania).
- Zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego, na podstawie którego można zawrzeć tzw. ?konkordatowy? związek małżeński (również ważne trzy miesiące od daty wydania).
- Zaświadczenie o ukończonym kursie przedmałżeńskim.
- Zaświadczenie o odbytych spotkaniach w Parafialnej Poradni Małżeńskiej (opisanych poniżej).
- Obydwoje narzeczeni zgłaszają się około 2-3 miesięcy przed datą zawarcia sakramentu małżeństwa z powyższymi dokumentami do Kancelarii Parafialnej.
Akt ślubu spisywany jest wraz z narzeczonymi i świadkami w kancelarii w tygodniu poprzedzającym ślub.
Datę i godzinę ślubu można ustalić już na około rok wcześniej, osobiście w kancelarii parafialnej. Przez telefon nie ma możliwości załatwienia tej sprawy.
Zapowiedzi przedmałżeńskie
Podczas spisywania protokołu przedślubnego narzeczeni otrzymują kartki z prośbą o wygłoszenie zapowiedzi, do przekazania do swoich parafii zamieszkania (nie zameldowania!). Zapowiedzi przedślubne trwają około 3 tygodni, ale lepiej zgłosić w parafii wcześniej. Później należy odebrać zaświadczenie, że zapowiedzi zostały wygłoszone i przekazać je do kancelarii.
Zgłaszanie zapowiedzi w naszej parafii odbywa się w kancelarii, w godzinach jej pracy.
Strój
Na Mszę ślubną przychodzimy (druchny, rodziny i wszyscy goście) w stosownych strojach (wskazane są spódnice zakrywające kolana, a także brak odsłoniętych ramion i nadmiernych dekoltów) i zachowujemy się (fotograf również) w sposób stosowny.
Kurs “Radość i nadzieja”
Tegoroczny kurs rozpocznie się 6 kwietnia, czyli tuż po Wielkanocy. Spotkania będą o godz. 19:00. Całość będzie trwała 8 wtorków, po 3 godziny.
Na kursie znajdzie się czas na:
- rozmowy we dwoje (dłuuuugo),
- warsztaty (twórczo, ale nie stresująco),
- wykład (krótko, treściwie).
Kurs jest zgodny z wymogami Archidiecezji Warszawskiej, a na jego zakończenie uczestnicy otrzymują zaświadczenie o uczestnictwie w kursie. Warunkiem otrzymania zaświadczenia jest uczestnictwo w całym kursie obojga narzeczonych.
Cena kursu wynosi 200 zł za parę i obejmuje: podręczniki dla uczestników, materiały pomocnicze, poczęstunek w trakcie całego kursu.
Zapisy: kursdlanarzeczonych@gmail.
Liczba miejsc jest ograniczona ze względu na formę kursu.
Zapraszamy też małżeństwa, które chcą prowadzić kursy dla narzeczonych lub pomagać przy ich organizacji o kontakt na powyższy telefon i adres mailowy.
Kursy weekendowe
Zapraszamy na kurs weekendowy dla narzeczonych.
Spotkania prowadzone są metodą wykładowo-warsztatową. Tematyka zajęć obejmuje zarówno zagadnienia teologiczne jak i obszerną wiedzę z zakresu psychologii małżeństwa i rodziny.
Kurs jest zgodny z wymogami Archidiecezji Warszawskiej, a na jego zakończenie uczestnicy otrzymują zaświadczenie o uczestnictwie w kursie. Warunkiem otrzymania zaświadczenia jest uczestnictwo w całym kursie obojga narzeczonych.
Cena kursu wynosi 200 zł za parę i obejmuje: materiały dla uczestników, dwa obiady oraz stolik kawowy w trakcie całego kursu.
Najbliższe terminy kursu: 24-26 lipca (piątek-niedziela).
Zapisy prowadzi Magdalena Sztyk, tel. 660-635-038.
Narzeczeni są zobowiązani do odbycia 3 indywidualnych spotkań w poradni rodzinnej. W naszej parafii jest możliwość umówienia się na nie z następującymi osobami:
- P. Magdalena tel. 660-635-038
Gdyby nie udało się dodzwonić, proszę o kontakt poprzez sms. Oddzwonię. - P. Dorota tel. 694-671-086
Proszę o kontakt od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-12.00. W innych godzinach także postaram się odebrać telefon. - P. Katarzyna tel. 509-141-221
Strona na Facebooku:
W czasie mszy z udzieleniem sakramentu małżeństwa organista wykonuje pieśni i utwory instrumentalne, tak jak w trakcie każdej liturgii.
W celu dostosowania muzyki podczas liturgii do własnych życzeń, albo nadania jej bardziej uroczystej formy, narzeczeni mogą współtworzyć repertuar na ten dzień ? jak również zaprosić do tej posługi osoby z zewnątrz (wokalistów, instrumentalistów, zespoły muzyczne).
Prosimy jednak o odpowiednio wczesny kontakt z organistami, w celu uzgodnienia takich propozycji z ich możliwościami oraz przepisami liturgicznymi.
W naszej parafii posługuje na stałe dwoje organistów:
s. Barbara Staniszewska SJE
tel. 517 895 247
Jan Buczyński
tel. 513 172 943
Msze święte
w niedziele:
6:00, 7:30, 9:00, 10:30, 12:00, 13:15, 16:00, 18:00
w dni powszednie:
6:30, 8:00, 17:30, 18:00