Na liściu pisze zmartwychwstania słowa, chociaż w tym liściu serce nie ożyje, lecz od zepsucia wiecznie się zachowa, w proch się rozsypie… J. Słowacki.
Słowa naszego poety z okresu romantyzmu dodają nam odwagi o myśleniu i mówieniu właściwą polszczyzną. Na spotkanie Dziecięcego Teatru Słowa zaprosiłam znanego dziennikarza radiowego i telewizyjnego, lektora p. Michała Koźlika. Głos p. Michała kojarzy nam się z Radiowej Jedynki, Radia Plus, a obecnie z Radia Warszawa.
Dzieci i młodzież wysłuchały na czym polega praca dziennikarza od kuchni, jak wielkim skarbem jest ludzki głos, jak rozmawiać w studiu z drugą osobą, jak należy dbać o poprawność wymowy?.
Dobra inwestycja w czasach, gdy wśród młodego pokolenia w przestrzeni słowa mówionego i pisanego, autoprezentacji, poprawnego wygłaszania oraz emisji głosu jest dużo braków. Naszym zadaniem jest odpowiedzialność za piękno języka, mowy, wymowy.
Zajęcia praktyczne przeprowadzone przez p. Michała stały się zachętą jak być panem swego głosu. Poprawność wyrażania się podczas publikowania w internecie (artykulacja oraz akcentowanie). Zaopiekuj się swoim głosem to wielki dar od Stwórcy. Mów poprawnie w domu, szkole, przed klasą, w konkursach szkolnych, akademiach i podczas ustnych egzaminów. Bądź odważny i radosny, bo słowa są nośnikiem głębi a piękno światłem.
Wielki poeta polski Cyprian Norwid pisał: „Bo piękno na to jest, by zachwycało Do pracy-praca by się zmartwychwstało”. Nie można zmarnować talentu, ale trzeba go rozwijać, ażeby nim służyć bliźnim.
s.Alicja Pełszyńska SJE


