V Niedziela Wielkanocna (18 maja 2025)

– pełny tekst ogłoszeń oraz intencje Mszy św. na cały tydzień;– o św. Janie Pawle II w 105 rocz. urodzin.;– o największych figurach Maryi;– fotorelacja ze spotkania świątecznego ministrantów;– rodzinna krzyżówka z nagrodami.

Czytaj dalej

DROGA ŚWIATŁA

DROGA ŚWIATŁA to szlak, wpisany w architekturę naszego kościoła. Biegnie ona na zewnątrz, a następnie wewnątrz kościoła, kierując się ostatecznie ku prezbiterium. Architektura sakralna umożliwia wiernym uczestnictwo w liturgii i innych formach wspólnotowej modlitwy. Wnętrze i wystrój świątyni kieruje uwagę wiernych ku znajdującemu się w prezbiterium ołtarzowi i tabernakulum. Świątynia jest również znakiem w przestrzeni,…

Czytaj dalej

DROGA PIEŚNI

DROGA PIEŚNI prowadzi w górę, z przyziemia północnej wieży kościoła, krętymi schodami, wprost na emporę organową. W kościele swoje miejsce ma zarówno cisza jak i muzyka. Wielu wiernym milczenie pomaga w adoracji, kontemplowaniu, lekturze Pisma Świętego. Modlitwa wspólnotowa, a zwłaszcza liturgia – przełamuję tę ciszę radością spotkania z Bogiem i bliźnimi oraz potrzebą głośnego wyznania…

Czytaj dalej

DROGA ŚWIĘTOŚCI

DROGA ŚWIĘTOŚCI to spotkanie z polskimi świętymi, których relikwie znajdują się w naszym kościele. Relikwiami nazywamy doczesne pozostałości po świętych i błogosławionych: tkanki ich ciała, używane przez nich szaty i przedmioty, narzędzia męki w przypadku męczenników. Kult relikwii sięga swoją tradycją do pierwszych wieków chrześcijaństwa. Wyrósł on ze zwyczajowego kultu zmarłych, który wzbogacił się o…

Czytaj dalej

DROGA PROCESYJNA

DROGA PROCESYJNA to spotkanie z chorągwiami procesyjnymi i sztandarami, które widzimy przy okazji procesji liturgicznych, ale rzadko mamy okazję zobaczyć je z bliska, a tym bardziej dowiedzieć się czegoś o nich. Chorągwie kościelne pochodzą od chorągwi wojskowych, używanych w Imperium Rzymskim już w starożytności. Od czasów cesarza Konstantyna, który w IV wieku zakończył prześladowania chrześcijan,…

Czytaj dalej

POLSKIE DROGI

POLSKIE DROGI to spotkanie z polską historią, w której dzieje narodu i państwa łączą się z dziejami polskiego Kościoła. Polskie państwo od końca XVIII w. wielokrotnie traciło i odzyskiwało niepodległość. Nie mając w nim oparcia naród polski wyrażał swoją tożsamość w kulturze i pielęgnował pamięć o przeszłości, a jednocześnie szukał oparcia w instytucji polskiego Kościoła…

Czytaj dalej

DROGA PIĘKNA

DROGA PIĘKNA to spotkanie ze sztuką sakralną, znajdująca się w przestrzeni naszego kościoła. Jej zadaniem jest pomagać człowiekowi w spotkaniu z Bogiem, oddając doskonałość, piękno i tajemnicę Stwórcy, jak i stworzenia. W przestrzeni świątyni sztuka ta jest nierozerwalnie związana z liturgią, kierując wszystkich zgromadzonych ku ołtarzowi, który jest tu najważniejszym miejscem. Na sztukę sakralną składają…

Czytaj dalej

DROGA PAMIĘCI

DROGA PAMIĘCI to spotkanie z wyjątkowymi postaciami i wydarzeniami, które były ważne dla naszej wspólnoty. Pamięć o nich jest częścią naszej tożsamości. W tej pamięci historia parafii i kościoła św. Kazimierza łączy się z historią Pruszkowa i jego okolic. Niektóre postaci ważne dla parafii, zasłużyły się również polskiemu Kościołowi, narodowi lub państwu. Z drugiej strony…

Czytaj dalej

GROTA MATKI BOSKIEJ

GROTA MATKI BOSKIEJ Figura Matki Bożej Adorującej, znajdująca się w grocie, jest figurą zabytkową. Została wykonana z litego piaskowca. Figurę zamówił i sprowadził do Pruszkowa na przełomie XIX I XX w. hr. Antoni Potulicki, ówczesny właściciel dóbr pruszkowskich i okolic. Została ona umieszczona w specjalnie na to przygotowanej kaplicy na terenie parku. Stała tam aż…

Czytaj dalej

POMNIK JANA PAWŁA II

POMNIK JANA PAWŁA II Na początku 1998 r. Stowarzyszenie Polskich Kombatantów„ w kraju, Oddział w Pruszkowie, wystąpiło z inicjatywą wzniesienia pomnika papieża Jana Pawła II. Został powołany Społeczny Komitet Budowy Pomnika Jana Pawła II w Pruszkowie. Komisja przetargowa wybrała projekt Stanisława Kurkiewicza. Przedstawił on stojącą postać papieża w geście błogosławieństwa i powitania, trzymającego w lewej…

Czytaj dalej